Presidenti amerikan Joe Biden tha se manjati 92-vjeçar Rupert Murdoch e bëri atë të dukej si këngëtari Harry Styles dhe bëri shaka se ishte mik me një nga baballarët themelues të SHBA-së, James Madison, në një darkë vjetore për shtypin.

Presidenti tradicionalisht përballet me përplasje miqësore para gazetarëve në darkën e korrespondentëve të Shtëpisë së Bardhë.

Zoti Biden, në moshën 80-vjeçare, ka njoftuar se planifikon të kandidojë për rizgjedhje dhe sulmoi kritikët që mendojnë se ai është shumë i vjetër për ta bërë këtë.

“Unë besoj në amendamentin e parë, jo vetëm sepse miku im i mirë Jimmy Madison e shkroi atë”, tha ai, duke iu referuar një prej baballarëve themelues të Amerikës, i cili vdiq në 1836.

Ai vazhdoi: “Shiko, e kuptoj që mosha është një çështje krejtësisht e arsyeshme. Është në mendjen e të gjithëve dhe me të gjithë, dua të them New York Times. Titulli: “Mosha e avancuar e Biden është një çështje e madhe. Megjithatë, ajo e Trump nuk është”.

Biden bëri për të qeshur kur tha të shtunën: “Ata thonë se jam i lashtë; Unë them se jam i mençur. Ata thonë se jam mbi kodër; Don Lemon do të thoshte: “Ky është një burrë në kulmin e tij”.

Duke iu referuar betejës së zgjatur të guvernatorit të Floridës dhe kandidatit të mundshëm presidencial Ron DeSantis me Disney-n, ai tha: “Kisha gati shumë shaka me Ron DeSantis, por Mickey Mouse më mposhti dreqin dhe arriti atje i pari”.

Biden gjithashtu u argëtua duke u tallur me mediat, veçanërisht zgjidhjen e fundit të Fox Corp për një padi për shpifje nga Dominion Voting Systems për 787.5 milionë dollarë në një rast që përqendrohej në pretendimet e rreme të Fox News se zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 ishin manipuluar në favor të Bidenit.

“Është mirë që rrjetet kabllore të lajmeve janë këtu sonte. MSNBC në pronësi të NBC Universal. Fox News në pronësi të Dominion Voting Systems”. Ai fitoi të qeshura dhe duartrokitje.

“Vitin e kaluar gazetarët tuaj të preferuar të Fox News ishin në gjendje të merrnin pjesë sepse ishin plotësisht të vaksinuar dhe të rritur. Këtë vit, me atë pagesë prej 787 milionë dollarësh, ata janë këtu sepse nuk mund t’i thoshin jo një vakti falas”.

Në një goditje ndaj ish-presidentit Donald Trump, Biden tha se komediani Roy Wood Jr, i cili gjithashtu ishte një folës i shquar në darkë, i kishte ofruar atij 10 dollarë për ta mbajtur fjalimin e tij të shkurtër. “Ky është një ndryshim, një presidenti i ofrohen para për të heshtur.”

Në fillim të këtij muaji Trump u akuzua për 34 akuza për krime në një rast që përfshin një pagesë të supozuar prej 130,000 dollarësh për një yll filmi për të rritur gjatë fushatës së tij presidenciale të vitit 2016.

Biden e siguroi Wood: “Do të jem mirë me shakatë e tua, por…” – ai vuri syzet e tij të diellit – “Nuk jam i sigurt për Dark Brandon”. Kjo ishte një shenjë për një meme në internet që filloi si një sulm i krahut të djathtë, por që është zgjedhur nga mbështetësit e Biden.

Wood, një person i rregullt në The Daily Show të Comedy Central, natyrisht nuk mund të rezistonte duke e bërë moshën e Bidenit një objektiv. Ai tha: “Ne duhet të frymëzohemi nga ngjarjet në Francë. Bënë trazira kur mosha e daljes në pension u rrit dy vjet në 64. Ndërkohë në Amerikë kemi një burrë 80-vjeçar që na lutet edhe për katër vjet të tjera”.

Me gjithë komedinë, Biden përdori gjithashtu fjalimin e tij për të lëshuar denoncime të forta për sulmet ndaj lirisë së shtypit dhe për dezinformatat që kërcënojnë të minojnë demokracinë.

Presidenti dhe zonja e parë Jill Biden u takuan privatisht me prindërit e reporterit të Wall Street Journal Evan Gershkovich pasi arritën në darkë. Gershkovich është burgosur në Rusi që nga marsi pasi u akuzua për spiunazh, pavarësisht mohimeve të forta nga punëdhënësi i tij dhe qeveria amerikane.

Gjithashtu në mesin e 2600 të ftuarve ishte edhe Debra Tice, nëna e Austin Tice, e cila nuk ka marrë asnjë lajm që nga zhdukja në një pikë kontrolli në Siri në vitin 2012.

Biden tha: “Gazetaria nuk është krim. Evan dhe Austin duhet të lirohen menjëherë së bashku me çdo amerikan tjetër të ndaluar jashtë vendit. Ju premtoj, po punoj si fort për t’i kthyer në shtëpi.”

Presidenti priti Brittney Griner, një basketbolliste e cila u ndalua në Rusi për gati 10 muaj vitin e kaluar para lirimit të saj në një shkëmbim të të burgosurve. Griner mori pjesë me gruan e saj, Cherelle, si të ftuar të CBS News. “Vitin e kaluar ne po luteshim për ty, Brittney”, tha Biden.

Në një tjetër vrojtim të një teme të fushatës 2024, Biden dënoi mediat që përdorin “gënjeshtra të thëna për përfitime dhe pushtet” për të nxitur urrejtje. “…Gënjeshtra të thëna për përfitim dhe pushtet. Gënjeshtrat e konspiracionit dhe keqdashjes të përsëritura vazhdimisht, të krijuara për të gjeneruar një cikël zemërimi dhe urrejtjeje dhe madje edhe dhune”.

Darka me kravata të zeza në Uashington u rikthye vitin e kaluar pasi u mënjanua nga pandemia në 2020 dhe 2021. Biden ishte presidenti i parë në gjashtë vjet që pranoi ftesën pasi Trump e shmangu ngjarjen ndërsa ishte në detyrë.

Këtë vit galaja tërhoqi politikanë, duke përfshirë zëvendëspresidenten Kamala Harris dhe të famshëm si aktori Liev Schreiber dhe këngëtari John Legend dhe gruaja e tij, Chrissy Teigen, një modele dhe personalitet televiziv.