Kompania izraelite e bizhuterive tha se po punonte në maskën më të shtrenjtë të koronavirusit në botë, një maskë ari të mbuluar me diamante, me një çmim fillestar prej 1.5 milion dollarë.

Maska prej ari të bardhë prej 18 karatësh do të shkurtohet me 3.600 diamante të bardha dhe të zeza me filtra efikas N99 me kërkesë të klientit, tha krijuesi i maskës Isaac Levy.

Levy, pronar i Yven, tha që blerësi ka dy kërkesa – të përfundojë deri në fund të vitit dhe të jetë më i shtrenjti në botë. Kushti i dytë, tha ai, ishte më i lehtë për t’u përmbushur.

Ai nuk pranoi të identifikojë blerësin, por tha se ishte një biznesmen kinez që jetonte në SHBA.

Një maskë magjepsëse mund të sjellë një ekstravagancë të caktuar në veshjen mbrojtëse që tani është e detyrueshme të mbahet në hapësira publike në shumë vende. Megjithatë, me 270 gramë, është pothuajse 100 herë më e rëndë se një maskë mbrojtëse tipike – dhe me siguri nuk do të jetë praktike të veshësh.

Gjatë një interviste në fabrikën e tij afër Jeruzalemit, Levy tregoi disa pjesë të maskës së tij, të mbuluar me diamante.

“Paraja nuk blen gjithçka, por ai mund të blejë një maskë shumë të shtrenjtë kundër COVID-19 dhe kushdo që e blen atë mund të ecë me të për të marrë vëmendjen. Ai duhet të jetë shumë i lumtur me të,” tha Levy.

Një maskë e tillë ekstravagante mund të dërgojë edhe një mesazh të gabuar në një kohë kur miliona njerëz nëpër botë kanë humbur punën e tyre dhe po kalojnë vështirësi ekonomike. Levy tha që ndërsa ai nuk do ta veshë personalisht atë maskë, është mirënjohës për mundësinë që ofron.

“Jam i lumtur që kjo maskë ka siguruar punë të mjaftueshme për punëtorët tanë dhe se do t’i lejojë ata të mbrojnë vendet e punës në kohën shumë sfiduese me të cilën po përballemi tani,” tha ai, sipas Associated Press.