Kalendari i Formula 1 për këtë sezon bën një hap tjetër të rëndësishëm. Gara e Portugalisë mbetet në mesin e atyre të planifikuara për këtë sezon. Ajo do të mbahet përsëri në pistën Portimas më 2 maj, si raundi i tretë i një viti që do të numërojë 23 gara gjithsej.

“Ne jemi të entuziazmuar që njoftojmë që F1 do të garojë përsëri në Portimao pas suksesit të madh të garës së vitit të kaluar. Ne duam të falënderojmë organizatorët dhe qeverinë portugeze për përpjekjet e tyre dhe përkushtim për të arritur në këtë pikë. Ne shpresojmë t’i mirëpresim tifozët përsëri në Portimao këtë vit në siguri” – tha CEO dhe Presidenti i Formula 1, Stefano Domenicali.

Sidoqoftë, data e Çmimit të Madh kinez në Shangai mbetet për t’u përcaktuar. Sa për garat e tjera, kalendari tani është i plotë: pas hapjes në Bahrejn më 28 mars dhe Imola më 18 prill, më 9 maj do të zhvillohet në Barcelonë, më 23 në Monte Carlo, më 6 qershor në Baku (pa tifozë), më 13 në Kanada, më 27 në Le Castellet në Francë.

Çmimi i Madh i Austrisë më 4 korrik, i ndjekur më 18 nga Silverstone GP dhe nga ai i Hungarisë në 1 Gusht dhe i Belgjikës në 29 të të njëjtit muaj. Më 5 shtator, makinat garuese në Holandë, 12 në Monza, 26 në Sochi.

Më 3 tetor garuesit garojnë në Singapor, më 10 në Suzuka në Japoni, më 24 në SHBA në Austin dhe më 31 tetor në Meksikë. Kupa e Botës 2021 do të vazhdojë më 7 nëntor në Brazil, më 21 në Australi, më 5 dhjetor në Arabi dhe më 12 në Abu Dhabi.