Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, i tha komandës ushtarake të zbatojë “masa të rënda me qëllim të mbrojtjes së integritetit territorial të vendit”.

Siç raportohet, Lukashenko i tha ministrit të Mbrojtjes dhe Komandantit të Përgjithshëm të Rrethit Ushtarak Perëndimor që të marrin të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur “perlën perëndimore të Bjellorusisë”, me qendër në Gordon.

Lukashenko lëshoi ​​këtë urdhër gjatë një vizite në një terren ushtarak afër Gordon. Lukashenko tha gjithashtu se gjithçka në Bjellorusi po procedon sipas skenarit të kryerjes së “revolucioneve me ngjyra” me pjesëmarrjen e një “faktori të jashtëm”. Ai shtoi se ky faktor i jashtëm vendosi të përfshihej në lojë sepse “qeveria në Bjellorusi ishte e qëndrueshme”.

Lukashenko akuzoi vendet perëndimore se ndërhyjnë drejtpërdrejt në çështjet e brendshme politike të Bjellorusisë me qëllimin e “pasjes së një presidenti të ri” në atë vend. Ai gjithashtu tha se transferimi i forcave të NATO-s në kufijtë me Bjellorusinë është dëshmi e mbështetjes ushtarake për destabilizimin.

“Ju mund të shihni se ata kanë gjetur tashmë një president alternativ këtu. Ata po e bëjnë këtë seriozisht, sepse vendet perëndimore po i japin fondet dhe mbështetjen. Mbështetja ushtarake është e qartë: Kjo është lëvizja e trupave të NATO-s në kufijtë e Bjellorusisë,” theksoi Lukashenko.

Protestat masive kundër rezultateve të zgjedhjeve presidenciale, të cilat u fituan nga kreu aktual i shtetit, Alexander Lukashenko, kanë vazhduar në Bjellorusi për rreth 10 ditë. Opozita nuk i njeh rezultatet e zgjedhjeve dhe beson se kundërshtarja Svetlana Tihanovskaja i fitoi ato.

Nga ana tjetër, Perëndimi është gati të cojë kreun e OSBE-së për negociata me Lukashenkon – kryeministrin Rama. Ky i fundit ka marrë një mandat nga Brukseli dhe Uashingtoni për të udhëtuar drejt Minskut, por nga lideri bjellorus ende nuk ka një “po, të pres”.