Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tani e sheh Turqinë dhe liderin e saj Erdogan, si një kërcënim më të madh se Irani, sipas artikullit të Roger Boyce në London Times, shkruan abcnews.al.

Sipas kolumnistit, Cohen, i cili konsiderohet një nga arkitektët e marrëveshjes me Emiratet e Bashkuara Arabe, në një takim 20 ditë më parë raportohet se u tha drejtuesve të shërbimeve të inteligjencës nga Egjipti, Arabia Saudite dhe Emiratet se “fuqia e Iranit është i brishtë, kërcënimi i vërtetë është nga Turqia “.

“Diplomacia shtrënguese e Turqisë dhe marrja e pakujdesshme e rrezikut në të gjithë Lindjen e Mesme ka paraqitur një lloj tjetër sfide për stabilitetin strategjik në Mesdheun Lindor”, thuhet në artikullin Times