Category: Kulture

BOB DYLAN “Nobel” i Letërsisë 2016

SI NDODHI QË NJË KANTAUTOR “UZURPOI” FRONIN E PËRBOTSHËM TË LETRAVE BOB DYLAN _____ PRAKTIKA “ASHTU DUA” Mbase nuk ka fitues tjetër në historinë disa shekullore të “Çmimit Nobel”, që të ketë shkaktuar kaq shumë reagime dhe kaq...

Cila është ora ideale që duhet të pimë kafe?

Kafeja është një pije e dashur dhe që konsumohet në të gjithë botën, por a e dini se koha që e pijmë mund të ndikojë në efektet e saj në trupin dhe mendjen tonë? Kafeja ofron përfitime të shumta për shëndetin dhe mirëqenien mund...

ENIGMAT E KILIMANXHAROS

Ekzistojnë ca referime gjeografike në veprën e Heminguejit, të cilat janë pazgjidhshmërisht të lidhura me të. Italia e përleshjes së parë të përbotshme, Spanja në kohën e Luftës Civile, Franca ndërmjet dy luftrave botërore dhe...

Letra e Albert Kamysë për mësuesin e fillores

Pasi fitoi Çmimin Nobel, shkrimtari Albert Kamy mendoi që të falënderojë të parën nënën e tij, dhe të dytin një mësues të shkollës fillore. Kamy e shkruajti këtë letër mirënjohjeje për mësuesin e tij, Louis Germain, i cili...

“Raveli i përmbysur”

Shkruan Blerina Shalari ___________________________ “Raveli i përmbysur” Moris Ravel, kompozitori i famshëm francez përveçse një muzikant me tipare universale u bë një nga “ushtarët” e luftës së madhe që...

Gomari dhe ujku

Fabul nga Ezopi: _____ Një gomar po kulloste në një lëndinë, kur vuri re ujkun, bëri sikur po çalonte… Ujku iu afrua dhe e pyeti se përse çalonte. Ai iu përgjigj se, ndërsa po kapërcente një shkurre kishte shkelur një...

LOGJIKA E GJËRAVE

– Skicime për një poezi – _____ Nga Grigor JOVANI _____ Të përgjërohem, më bëj një nder! E di, më ke bërë shumë, por çdo të të prishte një i fundit? Ik! Largohu nga unë! Veç, ngutu! Zër kohën! Unë nuk kam kurajo të...

Dush, më mirë natën apo në mëngjes?

Është një debat i përhershëm në shumë familje. Dushi i natës eliminon gjurmët e një dite intensive, i rrethuar nga njerëz me nivele të ndryshme higjiene, në ambiente të ngushta, në kontakt me tymin e makinave, turmat e...

Loading

Aktualitet

Horoskopi