Kishte disa që mendonin se do të ishte e mërzitshme pa Donald Trump – showman-i i fundit – por padyshim që nuk ishte kështu.

Ish-presidenti mund të ketë qenë jeta e partisë gjatë debateve paraprake në vitin 2016, por tetë rivalët që udhëtuan në Wisconsin dëshmuan se mund të sillnin pak emocione pa ndihmën e tij.

Megjithatë, disa kandidatë u dalluan nga grupi – dhe disa dukej se vuajtën në qoshe

Fituesit
Vivek Ramaswamy: Njeriu që nuk kandidoi kurrë për poste publike – dhe as që votoi për një president nga viti 2004 deri në 2020 – thjesht dominoi këtë debat republikan.

Me një buzëqeshje ai shpesh dukej se ishte i vetmi kandidat në skenë që po kënaqej.

Kjo mund të jetë pjesërisht për shkak se ky rishtar politik i ka tejkaluar pritshmëritë dhe në thelb po luan me paratë e shtëpisë ndërkohë që është në qendër të skenës.

Ai i shmangu lehtësisht goditjet nga kolegët e tij.

“Unë jam i vetmi person në skenë që nuk blihet dhe nuk paguhem”, tha ai gjatë një diskutimi për ndryshimet klimatike – duke shkaktuar thirrje zemërimi nga rivalët e tij.

Herë pas here, Ramaswamy e pozicionoi veten si i jashtëm kundër një grupi të brendshëm të establishmentit politik.

Shumë nga pikëpamjet e tij – duke i bërë thirrje Ukrainës që t’i lëshojë territorin Rusisë, duke përdorur forcën ushtarake për të siguruar kufirin SHBA-Meksikë dhe ndalimi i kompanive amerikane të bëjnë biznes me Kinën – janë shumë jashtë rrymës kryesore politike edhe brenda Partisë Republikane.Ramaswamy mund të mos ketë karburant politik për të sfiduar Trump për nominimin, dhe ai mund të mos dëshirojë, por debati i mbrëmjes siguron që ai do të vazhdojë të jetë një faktor në këtë garë në muajt në vijim.

Mike Pence: Politikanit veteran, i cili ka shërbyer si kongresmen, guvernator dhe zëvendëspresident.

Edhe pse fushata e tij presidenciale ka qenë e ashpër – e urryer nga mbështetësit e Trump dhe e mosbesuar nga kritikët e Trump – përvoja e tij në skenën e debatit i shërbeu mirë të mërkurën mbrëma.

Ai vazhdoi sulmin herët, duke rrëmbyer papërvojën e Ramaswamy.

“Tani nuk është koha për trajnime në punë”.

Ai ofroi një thirrje pasionante, të bazuar në fe, për kufizime mbarëkombëtare të abortit.

Kjo ka të ngjarë të mos duket mirë në zgjedhjet e përgjithshme të vitit të ardhshëm.

Por kjo mund ta ndihmojë atë të fitojë mbi republikanët ungjillorë.

Nikki Haley

Nikki Haley: Ish-ambasadorja në OKB e ka bërë zakon të befasojë ata që e nënvlerësojnë.

Ajo nuk ka humbur kurrë një garë për poste, edhe kur po sfidonte kandidatët më të vendosur republikanë për qeverisjen e Karolinës së Jugut.

Të mërkurën mbrëma, ajo u dallua duke ofruar kritika të mprehta si për Trump ashtu edhe për Partinë Republikane në tërësi.

Kur tema iu kthye ish-presidentit, ajo tha se Trump ishte “politikani më i papëlqyer në Amerikë” – dhe paralajmëroi se Partia Republikane do të vuante për shkak të saj në zgjedhjet e përgjithshme.

Ajo gjithashtu tregoi vullnet për luftë.

Hoqi dorë nga Ramaswamy për vazhdimin e ndihmës amerikane për Ukrainën, të cilën ajo e mbështet.

Dhe ajo u përplas me Pence për abortin, duke i quajtur kërkesat e tij për një ndalim kombëtar jorealist dhe politikisht të dëmshëm të abortit.

As mirë as keq
Tim Scott dhe Chris Christie.

Christie bëri pikërisht atë që shumë e prisnin.

Ai goditi Trump, kishte disa linja të zgjedhura që synonin Ramaswamy dhe në përgjithësi ishte i guximshëm dhe luftarak.

Sa i përket Tim Scott-it, qëndrimi i tij si djalë i këndshëm nënkuptonte se ai shpesh qëndronte mbi përplasjen gjatë momenteve më të nxehta të debatit.

Asa Hutchinson and Chris Christie

Humbësit
Ron DeSantis: Në fillim të vitit, gara për nominimin e republikanëve dukej sikur do të ishte një garë me dy persona mes DeSantis dhe Trump.

Që atëherë, guvernatori i Floridës ka rënë në sondazhe.

Nëse pjesa tjetër e grupit republikan nuk e ka arritur ende, mund ta ketë fare mirë pas këtij debati.

Nuk ishte një performancë e tmerrshme – ai kishte momentet e tij, veçanërisht kur foli për të dhënat e tij të shërbimit ushtarak dhe thirrjet për politika më agresive të qeverisë për t’u marrë me epideminë e opioideve.

Megjithatë, ai ishte në krah për të gjitha momentet kyçe të debatit.

Kandidatët e tjerë, si Pence dhe Haley, e larguan atë për çështje si aborti dhe ndihma amerikane për Ukrainën.

Ai dukej në një bazë të pabarabartë kur tema iu kthye Trump dhe aktakuzat e tij të fundit.

Njeriu që dikur faturohej si e ardhmja e Partisë Republikane ishte thjesht një jo-faktor.

Asa Hutchinson dhe Doug Burgum: Ish-guvernatori i Arkansas Asa Hutchinson ishte kandidati i fundit që u kualifikua për debatin në Milëaukee.

Të dy kandidatët kishin dëshpërimisht nevojë për të treguar se e meritonin të ishin atje.

Kritikat e Hutchinson ndaj Trump dukeshin të dobëta në krahasim me sulmet më të mprehta të Christie.

Dhe konservatorizmi i Burgum nuk u dallua kurrë.

Marrë nga “BBC”