Donald Trump u emërua zyrtarisht si kandidat presidencial në Konventën Kombëtare Republikane, e cila nisi orë më parë. Zgjedhjet presidenciale në SHBA janë caktuar për 3 nëntor të këtij viti, dhe demokratët kanë nominuar Joe Biden.

Por çfarë është Konventa Kombëtare Republikane? Është një ceremoni që mbahet çdo katër vjet, në të cilën kandidati presidencial i kësaj partie amerikane “kurorëzohet” dhe fillon faza e fundit e fushatës.

Në më të fundit Konventë, Trump ishte në qendër të skenës, i rrethuar nga familja e tij, ndërsa fishekzjarret flakëronin rreth tij me balona të kuq, të bardhë dhe blu. Këtë herë, të gjitha filluan me provokime, raporton The New York Times.

Ndërsa Trump u ngjit në skenë, turma bërtiste “edhe katër vjet, katër vjet më shumë!”, për të cilën ai tha:

“Nëse me të vërtetë doni t’i shtyni ata të çmendur, thoni – edhe 12 vjet të tjerë!”

Ai tha se e pranon kandidaturën me krenari.

Ai akuzoi Presidentin e mëparshëm Barack Obama dhe zëvendësin Biden, kundërshtar në zgjedhjet e këtij viti, për spiunimin e fushatës së tij në 2016.

“Ne i kapëm ata duke bërë gjëra shumë të këqija,” tha ai. “Le të shohim se çfarë ndodh. Ata po provojnë përsëri.”

Ai kritikoi gjithashtu Roy Cooper, guvernatorin demokratik të Karolinës së Veriut, duke u thënë turmave të mbledhura në Charlotte: “Ju keni një guvernator që është në një gjendje totale të zhdukjes”, tha ai, duke argumentuar se qeveritarët demokratë në të gjithë vendin do të rihapin shtetet e tyre në nëntor, një ditë pas zgjedhjeve, gjë që  nënkupton se ata po zbatojnë masa pandemike për ta dëmtuar atë politikisht.

Trump gjithashtu foli sot për sukseset e tij ekonomike: “Ne sapo kemi thyer rekordin e punësimit, rekordin e të gjitha kohërave”, tha ai, duke shtuar, “Ne jemi thjesht të gatshëm për të thyer rekordin e të gjitha stoqeve në të gjitha tregjet”.

Mesazhet e Trump u shoqëruan me duartrokitje në një sallë të mbushur plot.