Një zyrtar i lartë i kundërzbulimit amerikan ka paralajmëruar se Rusia, Kina dhe Irani do të përpiqen të ndikojnë në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së, me Rusinë që tashmë po përpiqet të minojë kandidatin e mundshëm demokratik Joe Biden.

Në një njoftim të pazakontë publik, drejtori i Qendrës Kombëtare të Kundërzbulimit dhe Sigurisë, William Evanina, tha se këto vende përdorin dezinformim në internet dhe mjete të tjera në një përpjekje për të ndikuar në votuesit, të shkaktojnë trazira dhe të minojnë besimin e votuesve amerikanë në procesin demokratik.

Kundërshtarët nga jashtë mund të përpiqen gjithashtu të ndërhyjnë në sistemin zgjedhor të SHBA, duke u përpjekur të sabotojnë procesin e votimit, të vjedhin të dhënat e zgjedhjeve ose të vënë në dyshim vlefshmërinë e rezultateve të zgjedhjeve, paralajmëron Evanina.

Kontrollet e përsëritura të hershme nga agjensitë e inteligjencës amerikane rezultuan në përfundimin e vitit 2017 që Rusia veproi në fushatën zgjedhore të vitit 2016 për të forcuar pozicionin e Presidentit aktual Donald Trump dhe minuar shanset e kundërshtares së tij Hillary Clinton. Rusia e mohon atë, dhe Trump gjithmonë irritohet kur e dëgjon.

Evanina paralajmëroi të premten se Rusia tashmë do të investohet kundër ish-Zv.Presidentit Biden, pasi e konsideron “themeluesin” e frymës anti-ruse.

Akuzat për korrupsion

Ai gjithashtu tha se politikani pro-rus ukrainas Andriy Derkach ishte “përhapësi i akuzave për korrupsion” për të minuar fushatën e Biden-it dhe Partinë Demokratike. Avokatët Trump në Senat kanë nisur hetimet për përfshirjen e djalit të Biden-it, Hunterit, në aktivitetet e pretenduara të biznesit në Ukrainë.

Evanina gjithashtu tha se “pjesëmarrësit e lidhur me Kremlin” po përpiqen gjithashtu “të forcojnë kandidaturën e Presidentit Trump përmes mediave sociale dhe televizionit rus”. Deklarata e tij është sugjerimi më i qartë i komunitetit të inteligjencës që Rusia preferon një nga dy kandidatët në garën zgjedhore për vitin 2020.

Sipas tij, Kina dëshiron që Trump të mos fitojë një mandat të dytë presidencial, sepse Pekini e konsideron atë shumë të paparashikueshëm. Siç tha ai, Kina po rrit përpjekjet për të ndikuar në politikën e SHBA përpara zgjedhjeve të nëntorit për të provuar të ndikojë në drejtimin e politikës amerikane, dhe po bën presion ndaj politikanëve amerikanë që i konsideron anti-kineze.

Evanina thekson se Irani ka të ngjarë të përdor taktikat në internet siç është përhapja e dezinformatave për të diskredituar institucionet amerikane dhe presidentin Trump dhe të shkaktojë pakënaqësi midis votuesve të SHBA. “Motivimi i Teheranit për të ndërmarrë një veprim të tillë është drejtuar pjesërisht nga perceptimi se rizgjedhja e Presidentit Trump do të rezultojë në presion të vazhdueshëm amerikan mbi Iranin në një përpjekje për të provokuar ndryshimin e regjimit,” argumenton Evanina.

Përpjekje për investime

Drejtuesit e Komitetit të Sigurisë Kombëtare të Senatit, Marco Rubio, një republikan, si dhe demokrati Mark Warner, falënderuan Evanina-n për paralajmërimet e tij, duke shtuar se të gjithë amerikanët “duhet të bëjnë një përpjekje për të parandaluar që pjesëmarrësit e jashtëm të ndërhyjnë në zgjedhjet tona, duke ndikuar në politikat tona dhe minuar politikat tona, si dhe besimin në institucionet tona demokratike”.

Zëdhënësi i fushatës së Trump, Tim Murtaugh, duke iu përgjigjur deklaratës, tha se Trump ishte “më i ashpër ndaj Rusisë se çdo administratë në histori”. “Ne nuk kemi nevojë ose duam ndërhyrje të huaj, dhe Presidenti Trump do ta mposht me drejtësi Biden-in,” shtoi ai.

Ky do të jetë një vit i pazakontë për votuesit amerikanë. Pandemia e virusit koronar pritet të detyrojë shumë votues të SHBA që të votojnë me postë, gjë që mund të zgjasë kohën deri në shpalljen e fituesit të zgjedhjeve. Trump kundërshton idenë e votimit me postë, duke argumentuar, në kundërshtim me kërkimet, se ka të ngjarë të rezultojë në mashtrime elektorale.