Ministria e Jashtme e Rusisë ka publikuar një listë me propozime, që sipas saj janë garancitë që do të donte nga Perëndimi, duke përfshirë ndalimin e çdo zgjerimi të mëtejshëm të NATO-s dhe kufizimet në dislokimin e trupave dhe armatimit në Evropën Lindore.

Kërkesat, të parashtruara të plota nga Moska për herë të parë, iu dorëzuan Shteteve të Bashkuara këtë javë. Ato përfshijnë një kërkesë që NATO të mos vendosë trupa ose armë të reja në vendet që u bashkuan me Aleancën pas vitit 1997, e cila do të përfshinte pjesën më të madhe të Evropës Lindore, me Poloninë, vendet ish-sovjetike, Estoninë, Lituaninë, Letoninë dhe Ballkanin.

Këto propozime parashikojnë që palët të mos vendosin raketa të ndërmjetme dhe me rreze të shkurtër veprimi me bazë tokësore në territor dhe të kufizohen në aktivitetet ushtarake në Evropën Lindore, Kaukazin e Jugut dhe Azinë Qendrore.

Zëvendësministri rus, Sergej Ryabkov, tha në një konferencë shtypi se kjo paketë mund të formojë një bazë për negociatat, të cilat Rusia është e gatshme t’i fillojë menjëherë.

“Situata nuk vonon”, tha ai, megjithëse u shpreh skeptik për pranimin e tyre nga Perëndimi.

Reagon SHBA

Shtëpia e Bardhë thotë se SHBA-ja i ka marrë propozimet dhe është në diskutim me aleatët dhe partnerët e saj evropianë.

“Nuk do të ketë bisedime për sigurinë evropiane pa aleatët dhe partnerët tanë evropianë”, u tha gazetarëve sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha të premten se çdo dialog me Moskën do të duhet të adresojë shqetësimet e NATO-s për veprimet e Rusisë dhe do të zhvillohet vetëm “në konsultim me partnerët evropianë të NATO-s, si Ukraina“.

Rreziku i pushtimit të Ukrainës

Vendosja e trupave dhe armatimit nga ana e Rusisë përgjatë kufirit me Ukrainën ka dërguar këmbanat e alarmit në kryeqytetin ukrainas Kiev dhe në të gjithë Perëndimin.

Inteligjenca amerikane vlerëson se Rusia mund të jetë gati për një pushtim në shkallë të plotë me deri në 175 000 trupa deri në fillim të vitit 2022.

Rusia mohon se ka ndonjë qëllim për të pushtuar Ukrainën, por në një video-telefonatë javën e kaluar, Presidenti Vladimir Putin solli çështjen e garancive të sigurisë dhe një arkitekturë të rishikuar ndërkombëtare të sigurisë me homologun e tij amerikan.

Presidenti Joe Biden e paralajmëroi atë për pasoja drastike ekonomike në rastin e manovre të tillë.

Rusia kërkoi si më poshtë:

– Të përjashtojë zgjerimin e mëtejshëm të NATO-s dhe anëtarësimin e Ukrainës në Aleancë;

– Mos dislokoni njësi dhe armë të reja jashtë vendeve në të cilat ishin vendosur në maj 1997 (përpara se vendet e Evropës Lindore të anëtarësoheshin në NATO), përveç në raste të jashtëzakonshme me pëlqimin e Rusisë dhe anëtarëve të NATO-s;

– NATO duhet të përmbahet nga çdo aktivitet ushtarak në Ukrainë, Evropën Lindore, Kaukaz dhe Azinë Qendrore;

– Mos vendosni raketa me rreze të mesme dhe të shkurtër veprimi në vende ku ato mund të synojnë territorin e palës tjetër;

– Mos kryeni stërvitje me më shumë se një brigadë ushtarake në zonën kufitare të dakorduar dhe shkëmbeni rregullisht informacione për stërvitjet ushtarake;

– Rikonfirmojnë se palët nuk do të konsiderohen kundërshtare dhe bien dakord që të gjitha mosmarrëveshjet do të zgjidhen në mënyrë miqësore dhe do të përmbahen nga përdorimi i forcës;

– Premtimi se nuk do të krijohen kushte që pala tjetër mund të konsiderojë një kërcënim;

– Prezantoni “linjat e nxehta” për kontaktet në situata krize.