Një 35-vjeçar është vënë në pranga nga policia në Tiranë, pasi rezulton i dënuar nga drejtësia italiane për veprat penale “Grupi kriminal” dhe “Trafikimi i narkotikëve”.

“Në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar, si rezultat i shkëmbimit të vazhdueshëm të informacioneve mes Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë dhe ZQK Interpol Tirana, u bë i mundur lokalizimi i një personi të kërkuar për trafikim të lëndëve narkotike dhe grup kriminal. Mbi bazën e këtyre informacioneve, Seksioni për Hetimin e Narkotikëve, së bashku me Sektorin e Forcës së Posaçme Operacionale në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, bënë të mundur kapjen dhe arrestimin provizor të shtetasit shqiptar Areld Murati, 35 vjeç, banues në Tiranë, me qëllim ekstradimin drejt Italisë”, njofton policia.

Gjykata e Torinos e ka dënuar këtë shtetas me 7 vjet e 6 muaj burgim.