Gazetari dhe botuesi i njohur Sejdin Cekani i revoltuar nga një përkthim ka shkruar në Facebook-un e tij këtë status:

 

Një “përkthim” skandaloz nga italishtja. Sapo e lexova tani në një portal. Fyerje e rëndë për lexuesit, por dhe dhunim i pashembullt i gjuhës shqipe.
E po, turpe e masakra të tilla gjuhësore, që tanimë po bëhen të zakonshme, nuk mund të kapërdihen më.

Shkrimi i La Stampa:

Një vizitë shumë private, të cilët vetëm pak turistë kanë mundur ta kapin. Dhe kjo kërkon një siguri mbresëlënës, nga toka dhe nga deti. Kryeministrja ishte pamje e kolegut të saj Edi Rama në vilën e madhe bregdetare të destinuar për kryeministrat shqiptarë.
Një i madh nga disa ndërtesa që ngjiten në kodër, me një pamje dhe perëndimin e diellit që të lë pa frymë, tarraca dhe katër kate dhomash në kep, dhe mbi të gjitha komplekset nuk mund të jenë ankorimit direkt nën vendkalimin që ngjitet mes pishave të detit dhe. të çon në rezidencë. Dhe e gjitha ishte një vajtje-ardhje nga ujërat, për të eksploruar plazhet e bukura dhe jo tamam të pacenuara të vendit.
Mbërritja ishte të hënën, ku Meloni dhe familjarët e saj lëvizin me tragetin e kompanisë greke Starlines, por shërbimi menaxhohet nga shqiptarët. Për ta pritur atë në portin e Vlorës kishte zbritur vetë Rama, i cili e ka parë këtë herë në publikun e muajit dhe më në fund vizita ka ndodhur.
Transferimi me makinat blu në pallatin veror, kamerierët dhe shërbëtorët që janë parë disa herë të hyjnë e dalin nga rezidenca.

Dhe më pas, udhëtimi në Jug që një motobarkë e madhe ishte për t’u marrë, duke u nisur drejt Dhërmiut, ku Edi Rama ka shtëpinë verore. Mund të ishte takuar edhe me ish-kryeministrin britanik Tony Blair, tashmë lobist dhe këshilltar i Ramës i cili kishte filluar në Shqipëri të dielën me helikopter, ashtu siç ka bërë nga disa vite. Ai qëndron në Himarë, shumë afër Dhërmiut, por darka me dy kryeministrat do të bëhej në Vlorë, që ishte edhe kryetari i Bashkisë së qytetit.

Pamjet e pakta të kryeministrit, të publikuara nga La Stampa, janë realizuar nga turistët që panë motobarkën që shkojnë në këtë vit.

Ka shumë dosje të hapura dhe të ndara me kolegun nga Tirana. Duke filluar me gazsjellësin TAP, Gazsjellësi Trans Adriatik, pjesë e Korridorit Jugor të Gazit, i cili transporton gazin natyror nga fusha nga Shah Deniz, Azerbajxhan, në Lecce në Evropë. Mundësia për të dyfishuar pompat përforcuese është në diskutim. Por çështja tjetër në tryezë është projekti për një ujësjellës që duhet të jetë në Puglia nga Gjirokastra: Shqipëria ushqehet në pjesën më të madhe të energjisë së rinovueshme. Duket se kryeministrja Meloni i ka kërkuar edhe kolegut të saj Rama për kandidaturën e Romës për organizimin e Expo. Së fundi, ka një projekt për këtë aktuale që do të ndërtojë një bërthamor qendror në Shqipëri, por me investime italiane. Mes çështjeve gjeopolitike, një për të gjithë gjithë botën e Ballkanit,

Miq të veçantë, “vëllai Italisë dhe motra e Shqipërisë” kishte bërë shaka ai në një intervistë për La Stampa. Së shpejti do të dimë edhe se çfarë solli pushimi mes ujërave transparente të Vlorës dhe Dhërmiut, në aspektin ekonomik dhe gjeostrategjik./M.K