Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) thotë se shpreson që pandemia e Covid-19 të përfundojë në më pak se dy vjet.

Në një intervistë për mediat dje Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se gripi spanjoll në vitin 1918 u desh dy vjet për të kapërcyer. Por ai shtoi se përparimet e tanishme në teknologji mund t’i lejojnë botës të ndalojë virusin “në një kohë më të shkurtër”.

“Sigurisht me më shumë komunikim, virusi ka një shans shumë për t’u përhapur. Por në të njëjtën kohë, ne kemi gjithashtu teknologjinë për ta ndaluar atë, dhe njohuri për ta ndaluar atë,” vuri në dukje ai, duke theksuar rëndësinë e “unitetit kombëtar e  solidaritetit global.
Gripi vdekjeprurës i vitit 1918 vrau të paktën 50 milion njerëz. Koronavirusi deri më tani ka vrarë pothuajse 800,000 njerëz dhe ka infektuar 22.7 milion më shumë.

Çarë mund të mësojmë nga Gripi Spanjoll?
Si u përpoqën të frenojnë një pandemi në 1918.
Tedros gjithashtu iu përgjigj një pyetje në lidhje me korrupsionin për pajisjet personale mbrojtëse (PPE) gjatë pandemisë, të cilën ai e përshkroi si “kriminel”.

“Çdo lloj korrupsioni është i papranueshëm. Megjithatë, korrupsioni në lidhje me PPE, për mua është në të vërtetë vrasje. Sepse nëse punonjësit e shëndetit punojnë pa PPE, ne po rrezikojmë jetën e tyre. Dhe kjo gjithashtu rrezikon jetën e njerëzve që u shërbejnë,”tha ai.

Edhe pse pyetja lidhej me pretendimet për korrupsion në Afrikën e Jugut, një numër vendesh janë përballur me çështje të ngjashme.

Të Premten, u mbajtën protesta në kryeqytetin Kenyan Nairobi për këtë arsye ndërsa mjekët nga një numër i spitaleve publike të qytetit hynë në grevë për pagat e papaguara dhe mungesën e pajisjeve mbrojtëse.
Në të njëjtën ditë, kreu i programit të urgjencave shëndetësore të OBSH-së paralajmëroi që shkalla e shpërthimit të koronavirusit në Meksikë ishte “qartësisht e nën-njohur”.

Mjeku Mike Ryan tha se atje po testohej ekuivalenti i rreth tre personave për 100,000, krahasuar me rreth 150 për 100,000 njerëz në SHBA. Meksika ka numrin e tretë më të lartë të vdekjeve në botë, me gati 60,000 vdekje të regjistruara që nga fillimi i pandemisë, sipas universitetit Johns Hopkins.

Ku janë pikat e nxehta të koronavirusit në botë?
Në SHBA, ndërkohë, kandidati demokrat Joe Biden ka sulmuar trajtimin e pandemisë sipas Presidentit Donald Trump.

“Presidenti ynë aktual dështoi në detyrën e tij më themelore ndaj kombit. Ai nuk arriti të na mbrojë. Ai nuk arriti të mbrojë Amerikën,” tha  Biden.
Çarë po ndodh diku tjetër?
Të Premten, një numër vendesh njoftuan numrin e tyre më të lartë të rasteve të reja. Shumë vende evropiane gjithashtu po shohin rritje.
Polonia dhe Sllovakia të dy njoftuan regjistrime të reja infeksionesh të përditshme të Premten, me 903 dhe 123 raste përkatësisht, ndërsa Spanja dhe Franca kanë parë rritje të madhe ditët e fundit.
Në Liban, një bllokim i pjesshëm dy-javor  përfshirë një shtetrrethim natën  ka hyrë në fuqi pasi vendi pa numrin e tij më të madh të rasteve që nga fillimi i pandemisë.
Infeksionet janë dyfishuar që prej shpërthimit shkatërrues në kryeqytetin Beirut, i cili vrau të paktën 178 njerëz dhe u plagosën mijëra të tjerë.