Presidenti sirian Bashar al-Asad ndërpreu një fjalim para anëtarëve të parlamentit sirian pasi u ndje keq për shkak të presionit të ulët të gjakut, tha presidenca siriane.

Siç thuhet, ai e ndërpreu fjalimin e tij për disa minuta për shkak të një rasti të butë të presionit të ulët të gjakut, pas së cilës normalisht vazhdoi fjalimin e tij, raporton AP.

Në faqen zyrtare në Facebook të Presidencës, u njoftua se i gjithë fjalimi do të publikohej gjatë ditës.

Shëndeti i Asadit

Deri më tani, nuk dihej që Asad kishte ndonjë problem shëndetësor.

Ai iu drejtua anëtarëve të parlamentit me rastin e zgjedhjeve të muajit të kaluar, i treti që nga fillimi i konfliktit të vendit në 2011.

Mediat shtetërore rrallë raportojnë për shëndetin e presidentit 55-vjeçar sirian, i cili autoritarisht drejton një vend që është udhëhequr nga një luftë për gati dhjetë vjet, në të cilën qindra mijëra njerëz kanë vdekur dhe miliona janë dëbuar dhe shpërngulur.